Ambalaj Atıkları YönetimiT.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan atık mevzuatları kapsamında, şirketimiz Manisa ve İzmir’deki Ambalaj Atıkları Toplama Ayırma ve Geri kazanım Tesislerine aldıkları çevre lisansları ile faaliyet göstermektedir.

Atkasan A.Ş., geniş raç ve ekipman ağı ile birçok bölgede atık toplama hizmeti vermektedir. Ayrıca Sıfır Atık Projeleri kapsamında ambalaj atıkları; birçok kaynaktan, diğer atıklardan ayrı bir şekilde toplanmakta ve özel giydirmeli “Sıfır Atık Toplama Araçları” ile lisanslı tesislerimize taşınmaktadır. Lisanslı tesislerimize gelen karışık ambalaj atıkları cinslerine göre sınıflandırılmaktadır. 

Kağıt-kartonlar ve Plastik (PET) atıklar preslenmekte, metal ve cam atıklar da uygun şekilde depolandıktan sonra tüm atıklar satışa hazır hale getirilerek geri dönüşüm tesislerine iletilmektedir. 

Plastik atıklar ayrılarak geri dönüşüm tesislerimizde plastik granül haline getirilerek satışa hazır hale getirilmektedir. 

Ahşap ambalaj atıkları geri kazanım tesisimizde yeniden palet haline getirilmektedir.

Yılda ortalama 180.000 ton kâğıt/karton atığı toplanarak başta grup şirketimiz Selkasan A.Ş. olmak üzere birçok geri dönüşüm tesislerine gönderilmektedir. Selkasan A.Ş. tarafından üretilen mamul kâğıtlar ise yine grup şirketimiz olan Kaplamin A.Ş. , Ova Oluklu ve Yalova Ambalaj tarafından kutu haline getirilerek piyasaya sürülmektedir. 

Topladığımız tüm atıklar lisanslı geri dönüşüm tesislerine gönderilerek ekonomiye geri kazandırılmaktadır.